Okul çantası alırken nelere dikkat edilmeli?

 

Okulların yeni başladığı bu dönemde, okul ihtiyaçlarının başında yer alan çantalar, çocukların sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Yanlış çanta seçimi ya da kullanımı çocuklarda omuz, boyun ve sırt sorunlarını beraberinde getiriyor.

 

Peki, ideal okul çantası nasıl olmalı?

 

  • Öncelikle, okul çantasının büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Okul çantası, çocuğun iki omuz arası kadar olmalı ve çanta boyu bel hizasını geçmemelidir. Çocuğa uygun büyüklükte seçilen okul çantası hem kullanım hem de taşıma sırasında kolaylık sağlayacaktır.
  • Seçilen okul çantasının arka kısmında bel kemeri bulunursa, bu kemer çantanın taşınması esnasında çocuğun bel bölgesine destek sağlayacaktır. Çantanın omuz askıları ve bel kemerinin de yumuşak desteği bulunmalıdır.
  • Çanta seçiminin ardından kullanımı da ayrı bir önem taşır. Özellikle ilkokul döneminde hazırlanan okul çantalarının ağırlıkları fazla olmaktadır. Çantanın ağırlığı, çocuklarda omuz ağrısından bel problemine kadar sebep olabilir, bu sebeple ebeveynlerin bu konuda çok dikkatli olması gerekir.

 

Okul çantaları hazırlanırken;

  • Çanta ağırlığı, çocuğun vücut ağırlığının %10’unu geçmemelidir. Örneğin; 10 yaşında ortalama 30 kilo olan bir çocuğun çantası 3 kiloyu geçmemelidir.
  • Aynı zamanda, çanta içerisindeki bölmeler kullanılarak, ağırlık çanta içinde eşit dağıtılmalıdır.
  • Daha ağır eşyaların ise sırt ve bel bölgesine yakın alanlara konulması gerekir.
  • Çok ağır çanta taşımak zorunda olan çocuklar için tekerlekli çantalar tercih edilebilir.

 

Çekçekli Okul Çantaları


Küçücük vücutlarına bindirilen ağır kitaplarla dolu okul çantaları az anne babanın yüreğini dağlamamıştır. Neyse ki çekçekli oku çantaları çıktı da çocuklar iki büklüm okula gitmekten kurtuldu. Üç boyutluların yanında ünlü çizgi film kahramanlarının yer aldığı desenlerdeki çekçekli okul çantaları oldukça popüler. Beslenme çantası ve kalemliği olan set halindeki çekçekli okul çantalarını da tercih edebilirsiniz.


3 Boyutlu Okul Çantaları


Çocuğunuzu okula gitmeye teşvik edecek 3 boyutlu okul çantaları adeta bir heykel, tıpkı bir oyuncak. Tek risk, diğer çocukların kıskançlıktan çatlamaları ve çocuğunuzun saçını çekmeleri olabilir. Cars çizgi filminin karakterleriyle oluşturulan çantalarsa gerçekten çok şekil.


Çok Gözlü, Bol Fermuarlı


Tamam, renkler, desenler, cıvıl cıvıl haller elbette önemli ama okul çantasının işlevsel olması da gerekli. Birçok sayıda ve boyutta gözü bulunan okul çantalarını tercih ederek çocuğunuza eşyalarını düzgün bir şekilde yerleştirmesini öğretebilir, onun aradıklarını rahat ve kolayca bulmasını sağlarsınız.


 

Benzer Yazılar
Kurşun Kalem Çeşitleri ve Özellikleri

    Kurşun kalem, kilden ve grafitten yapılmış basılmış bir parçadan ve ayrıca tahta kasanın yapısından dolayı kalemlerden oluşan bir tür kalemdir. Gövde yapısı genellikle ahşap olan kalemler, metal veya plastik kutularda da bulunur. Kurşun kalem kullanımı oldukça yaygındır. Yeni öğrencilerin kullandığı ilk kalem, bir kalemdir. Silmek kolay olduğu için, özellikle okul hayatının ilk yıllarında en çok tercih edilen kalem türüdür. Sağ ve sol el için ayrı seçeneklere sahip kalem tipleri, sadece yazmayı öğrenen çocuklar için idealdir. Teknik Tasar

Devamı
Kategoriler
Galeriler
Bize Ulaşın