Kurşun Kalem Çeşitleri ve Özellikleri

 

 

Kurşun kalem, kilden ve grafitten yapılmış basılmış bir parçadan ve ayrıca tahta kasanın yapısından dolayı kalemlerden oluşan bir tür kalemdir. Gövde yapısı genellikle ahşap olan kalemler, metal veya plastik kutularda da bulunur. Kurşun kalem kullanımı oldukça yaygındır. Yeni öğrencilerin kullandığı ilk kalem, bir kalemdir. Silmek kolay olduğu için, özellikle okul hayatının ilk yıllarında en çok tercih edilen kalem türüdür. Sağ ve sol el için ayrı seçeneklere sahip kalem tipleri, sadece yazmayı öğrenen çocuklar için idealdir.


Teknik Tasarımda Lider


En yaygın kullanılan teknik çizimler için değişken sertlik ve yumuşaklık uçları içerebilen mekanik kurşun kalemlerdir. Kurşun uçlar 8B ila 9H yumuşak bir uç sertliğine ve 0,3 mm ila 3 mm kalınlığa sahiptir. Eskizlerde ve çizimlerde yumuşak ip uçları kullanılmıştır. Mimari ve teknik çizimler için, orta sertlik HB'nin 2H sertliğe ve 0,5 - 1,0 mm kalınlığa sahip bir uç ucu uygundur. Çizim çizimleri için normal sertlikte kalemler de mevcuttur. Bununla birlikte, bu tutamaçların uçları daha az kullanılır, çünkü ucu her zaman tutmak daha zordur. 

Kalemin ucunu keskin tutmak için, çizim sırasında çizim yapmak için kalemin kağıdın yüzeyine 60 derece açıda olması ve ekseni etrafında yavaşça dönmesi gerekir. İnce uçlu uçları içeren mekanik kurşunkalemler, çizim kolaylığı sağlar ve uçların inceliği nedeniyle keskinleşmeden kullanılabilir. 


Kurşun Kalem Sertlik Derecesi


Yumuşak Kalemler: 7B, 6B, 5B, 4B, 3B, 2B: bu kalemler çok yumuşaktır ve çizim için kullanışlıdır. Bu tür işleri durdurmak için çiziklerde ve kaba hatlarda kullanılan bu nesnelerin sık sık keskinleştirilmesi gerekir. Bu dereceler, tam boyutlu ayrıntılar için çeşitli sanat resimlerinde, eskizlerde ve mimari çizimlerde kullanılır.
Orta Sertlikte Kalemler: B, HB, F, H, 2H, 3H: bu kaliteler her türlü teknik çizim işi için uygundur. Daha yumuşak B ve HB dereceli kalemler, makine ve mimari çizimlerde çizim, yazma, okuma ve el emeği için kullanılır.Makine ve mimari çizimlerde kullanılan sert sertlik H ve 2H, kesin çizgilerde yaygın olarak kullanılır.
Sert Kalemler: 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H: Bu grubun sert kalemleri, aşırı doğruluk ve hassasiyet gerektiren haritalarda, çizelgelerde ve çizim çözümlerinde kullanılır. Bu grubun daha yumuşak kalemleri bazı mühendislik çizimlerinde kullanılmaktadır. Bu çizgiler çok zayıf olacağından kullanımı sınırlıdır.
 

Benzer Yazılar
Okul çantası alırken nelere dikkat edilmeli?

  Okulların yeni başladığı bu dönemde, okul ihtiyaçlarının başında yer alan çantalar, çocukların sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Yanlış çanta seçimi ya da kullanımı çocuklarda omuz, boyun ve sırt sorunlarını beraberinde getiriyor.   Peki, ideal okul çantası nasıl olmalı?   Öncelikle, okul çantasının büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Okul çantası, çocuğun iki omuz arası kadar olmalı ve çanta boyu bel hizasını geçmemelidir. Çocuğa uygun büyüklükte seçilen ok

Devamı
Kategoriler
Galeriler
Bize Ulaşın